Najfajniejsze atrakcje
Jesteś w Jastarni lub planujesz swój wyjazd i chciałbyś ten czas spędzić aktywnie, bądź odwiedzić ciekawe miejsca? W takim razie dobrze trafiłeś! Stworzyliśmy dla Ciebie TOP 10 atrakcji, dzięki którym zyskasz ciekawe wspomnienia i nie będziesz żałował nawet minuty swojego wykorzystanego czasu. Ranking stworzyliśmy na zasadzie poleceń podawanych nam przez ludzi, którzy w Jastarni przeżyli niejeden sezon i niejedną atrakcję testowali na własnej skórze. Możesz więc mieć pewność, że Topka przygotowana jest w sposób demokratyczny, a miejsca na niej podane to prawdziwa gratka dla miłośników Jastarni.
Zapraszamy do zapoznania się z listą. Pod poszczególnymi atrakcjami znajdziesz o nich parę informacji, które być może pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję, co warto zobaczyć!
1. Molo w Jastarni
Jeśli spędzasz urlop w Jastarni, nie możesz pominąć tego miejsca. Molo mieści się na przedłużeniu ulicy Stelmaszczyka, która stanowi główny deptak miasta licznie uczęszczany w sezonie wakacyjno-letnim przez turystów. Jest doskonałym punktem widokowym na Zatokę Pucką, a wieczorową porą można podziwiać piękne zachody słońca. W sezonie letnim przy molo funkcjonują liczne punkty gastronomiczne, szkółki windsurfingu, wypożyczalnie sprzętu wodnego – motorowego i rekreacyjnego jak rowerki wodne, kajaki.
2. Port
Jastarnicki port jest przystanią rybacką i żeglugi pasażerskiej. Położony od strony Zatoki Puckiej. Składa się z basenu portowego, którego część zachodnia jest przeznaczona dla kutrów i łodzi rybackich, a w części wschodniej znajduję się marina jachtowa przeznaczona dla rekreacji i sportów wodnych. W sezonie letnim można popływać po zatoce starymi łodziami kaszubskimi tzw. pomerankami. W czasie wakacji w marinie jachtowej tłoczno od motorówek, jachtów i żaglówek, oprócz tego można wypożyczyć sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, skutery i deski windsurfingowe. Oprócz zwiedzania portu i mariny jachtowej, u rybaków możemy zakupić świeżą rybę prosto z łodzi.
3. Kino „Żeglarz”
Adres: Portowa 10, Jastarnia
Telefon: +48 58 675 2148 kom. 601 840 018
Otwarte tylko w sezonie letnim.
Kino „Żeglarz” to ostatnie prawdziwe kino na Półwyspie Helskim, z tradycją sięgającą II wojny światowej. Przedstawia najlepsze filmy z całego roku – tak, by można było nadrobić zimowe zaległości. Oprócz projekcji filmowych odbywają się tu koncerty, monodramy, przeglądy i inne wydarzenia kulturalne. Kino „Żeglarz” to klasyczne kino, w którym czasem można jeszcze obejrzeć filmy z taśm 35 mm. Idealne miejsce dla fanów stylu retro, tęskniących za magią dawnych lat. To świetne miejsce także dla osób szukających intelektualnej rozrywki, które wakacje spędzają z pupilami – na salę kinową można wchodzić ze zwierzętami!
4. Plaże
Plaże tutaj są nadzwyczaj piękne i znacznie różnią się od innych polskich plaż. Dzięki nadzwyczajnemu położeniu i wiatrom piasek w Jastarni wyróżnia się miękkością i czystością. Plaże w Jastarni nie są przeludnione, a w sezonie wypełniają je imprezy „Happy Events”, poprzez szkółki windsurfingowe, skończywszy na gorącej wyspie Calsberga. Możecie podczas ich trwania wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach siatkówki plażowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Dla spragnionych większych wrażeń będzie żegluga katamaranem. Te oraz wiele innych atrakcji czekają na was podczas trwania Happy Events. Jastarnia bywa także przystankiem dla Plażowych Mistrzostw Budowniczych.
5. Wejście 49
Adres: wejście na plażę nr 49, Jastarnia
Telefon: +48 690 979 277
Jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc, nie tylko przez turystów, ale także przez miejscowych, to zdecydowanie Wejście 49. Ta miejscówka to nie tylko świetna dyskoteka, ale także jedyna plażowa restauracja na półwyspie. Wejście 49 ma swojego DJ-a, który zachęca gości do tańca, a ochroniarze czuwają nad bezpieczeństwem gości. Można zamówić sobie drinka i bawić się w swoim (bezpiecznym!) stylu do białego rana.
6. Noc Kupały/Noc Świętojańska/Sobótka
Sobótka, czyli Jastarnicko (w czerwcu) rozpoczyna się od parady przebierańców. Ten niezwykły orszak przemierza miasto, zaczynając od ulicy Bałtyckiej i zmierzając do brzegu Zatoki Puckiej. To niezwykła noc, więc i władze ulegają jej magii. Burmistrz oddaje klucze do miasta Neptunowi i jego żonie Prozerpinie. Potem trzeba rozpalić święty ogień i zabawa może trwać do rana. Podczas Sobótki organizowane są różne pokazy i inscenizacje.
7. Windsurfing/Kitesurfing
Jastarnia to prawdziwy raj dla Windsurferów/Kitesurferów. Na tę ocenę wpływają niespotykane nigdzie indziej warunki: płytka i ciepła woda, równy, wiejący w stronę brzegu wiatr oraz rozbudowana infrastruktura. Te warunki pomagają w szybkiej nauce i dzięki nim zrobicie błyskawiczne postępy w nauce. Płytka woda to gwarancja łatwego i bezstresowego powrotu na deskę po upadku. Na miejscu znajdziecie ponad 30 szkół wind- i kitesurfing'owych. Co najlepsze, nie trzeba wcale umieć pływać na desce, by korzystać z niej pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów.
8. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Adres: ul. Księdza Stefańskiego 32, Jastarnia
Mówi się na niego także Kościół Rybacki. Świątynię zbudowano w 1931r, w stylu neobarokowym. Przy jednej ze ścian kościoła w małej łodzi rybackiej umieszczono kopię figury Matki Boskiej Swarzewskiej. Kościół wymalowano w kolorach morskich w tonacji biało-niebiesko-seledynowej, a wystrój świątyni bogaty jest w motywy morskie i rybackie. Jednymi z najbardziej charakterystycznych punktów Kościoła są: ambona w kształcie rybackiej łodzi płynącej przez wzburzone fale morskie i żyrandol w kształcie kotwicy.
9. Chata Rybacka
Adres: Bohaterów Warszawy 19, Międzyzdroje
Telefon: +48 91 32 82 570
Godziny otwarcia:
od 1 czerwca do 30 września
wt.-niedz.: 14:00 – 18:00
W samym centrum Jastarni nieopodal kościoła Nawiedzenia NMP mieści się zabytkowa Chata Rybacka z 1881 roku. Zbudowana została z wyrzuconego przez morze drewna pochodzącego z rozbitych okrętów. Wewnątrz znajduje się wystawa sprzętu rybackiego od XV - do XX wieku oraz izba tradycji lokalnej z interesującą kolekcją dawnych sprzętów domowych i gospodarczych regionu. Na początku maja, odbywa się cykliczna inscenizacja wokół chaty jest to widowisko odtwarzające obrazy z życia kaszubskiej wsi rybackiej sprzed wielu lat pt. „dawno temu w Jastarni” organizowane przez działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Część mieszkalna zabytkowej chaty została urządzona dawnymi meblami, przedmiotami codziennego użytku oraz lokalnymi pamiątkami.
10. Dzień Węgorza
Barwna, dwudniowa impreza w sierpniu, podczas której można wziąć udział w konkursach, pooglądać jak dawniej wyglądała praca rybaka przy bejtowaniu, czy rezowaniu pala. Dużo zazwyczaj dzieje się w tych dniach na morzu, pokazowe manewry, konkursy związane z połowem ryb i nie tylko. Na lądzie przygrywają kaszubskie zespoły. Można też kosztować tradycyjnych kaszubskich dań z ryb, a przede wszystkim z węgorza. Jest coś dla ciała i dla ducha, np. turnieje piłki siatkowej i festiwale piosenki.